Pani prof. Barbara Erasmus

Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej świętujemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest kontakt z absolwentami szkoły, śledzenie ich losów i sukcesów, które odnieśli na swej drodze. Pragniemy przedstawić osobę Pani prof. Barbary Erasmus, absolwentki Liceum im. Bolesława Chrobrego z lat 70-tych. Jej droga zawodowa skierowała się w stronę fizyki jądrowej. Na co dzień Pani Barbara mieszka we Francji, obowiązki zawodowe często kierują ją do Genewy.

Profesor Barbara Erazmus to światowej klasy naukowczyni w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła prestiżowe funkcje w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych. Inicjatorka wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi wieloletniej współpracy między Politechniką Warszawską i Ecole des Mines de Nantes. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Uhonorowana w 2006 roku tytułem „Palmes Académiques”, a w 2016 roku „Legion d’Honneur”. 

10 czerwca w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się wręczenie statuetek „Wybitny Polak” laureatom jubileuszowej X edycji konkursu. Przedstawiciele środowiska polonijnego przyznali nagrody w czterech kategoriach: osobowość, nauka, kultura i Młody Polak. Pani profesor otrzymała nagrodę w kategorii nauka.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej otrzymaliśmy życzenia od Pani profesor, za które bardzo dziękujemy. Serdecznie Panią pozdrawiamy i żałujemy, że nie będziemy mieli okazji Pani spotkać w czasie naszego 5-dniowego wyjazdu do Francji. Będziemy zwiedzali Paryż w ramach projektu MEiN pn. „Poznaj polskie ślady w Europie”. Spotkamy się natomiast z Panią Ireną Wasylik, która również jest absolwentką „Chrobrego”, mieszka w Paryżu i jest pracownikiem Muzeum Adama Mickiewicza. Znajdziemy więc nie tylko polskie ślady, ale również nasze lokalne, głuchołaskie 😊